Příběh šťastné firmy

Raději posloucháte, protože to je osobnější? Pak vás srdečně zvu k poslechu epizody “Lidi se musí cítit užitečně” podcastu Srdeční záležitosti Jany Jánové, ve které jsem byla hostem.

Povídaly jsme si o mých podnikatelských začátcích, úspěších i přešlapech. Trochu o time-managementu a hodně o vedení lidí.

Mluvila jsem otevřeně a konkrétně, abyste si z podcastu odnesli co nejvíce ihned použitelného pro váš tým a vaše podnikání.


Jak to celé začalo

Kromě dětí, které jsou někdy skoro práce na plný úvazek, se věnuji i svému dalšímu “dítěti”, které se jmenuje Klub Rubikon.

Narodil se v roce 2012 a jeho hlavním účelem je vzdělávání miminek a batolat unikátní metodou PlayWisely®. Už když jsem Klub Rubikon zakládala, věděla jsem, že nechci být sama sobě zaměstnancem. Že chci Klub spíš vést, směrovat a hýčkat. Proto už od samého začátku spolupracuji s lektorkami, které se věnují samotnému vzdělávaní dětí.

Mou rolí je především tvořit funkční celek a pečovat o tým. A protože jsme za ta společná léta položili stabilní základ spolupráce a komunikace a mě se trochu uvolnili ruce, vrhla jsem se v roce 2020 ještě na pozici tým-leadera v komunitní škole Holubník Prusiny, kterou navštěvují naše děti. 


Šťastný Holubník

Dnešní Holubník tvoří tým sedmi lidí, úžasná, vědomá parta, která v respektu a důvěře jednoznačně naplňuje principy šťastné firmy. Troufnu si tvrdit, že mí spolupracovníci jsou mí přátelé, rozumíme si, jsme kompatibilní. Známe své talenty a zároveň respektujeme, že každý z nás je jiný.  Jsme k sobě upřímní a otevření, a i přes občasné rozkoly a nedorozumění víme, že každý děláme to nejlepší, co v danou chvíli umíme. Dokážeme  složité a nepříjemné situace řešit s jistým nadhledem.

Jsme v práci šťastní a uvědomujeme si, že to rozhodně není samozřejmé. Tahle spokojenost a stabilita pak naprosto přirozeně prosakuje do všeho, co děláme. A naše dobře odvedená práce pak tvoří spokojené klienty

Opět jsme v Holubníku postupně společně vytvořili natolik funkční a pro všechny srozumitelné a příjemné prostředí, že si teď mohu dovolit odjet třeba na dva měsíce na dovolenou a vše dál šlape jak dobře promazaný stroj. Pěkné, že?

Nebylo to tak ale vždycky. Začátek byl jak ničivá vichřice.

Do Holubníku jsem doslova vletěla, a to rovnou po hlavě. Měla jsem svou představu o tom, jak změním řadu pro mě nefunkčního. Vadilo mi, že tým spolu nedokáže komunikovat napřímo, že není pojmenována společná vize a jednotliví lidé neznají konkrétní cíle. Při každodenní práci na sebe jednotlivé výsledky lehce narážely, protože jeden šel trochu tam a druhý spíš jinam. Někdy se pak muselo začít znova, protože s výsledkem vlastně nebyl nikdo spokojený.

Také nám chybělo jasné rozdělení zodpovědností. Někteří nevěděli, co vlastně mohou a co v jejich kompetenci už není, a tak raději dělali méně nebo nic, a to byla velká škoda. Nejasné rozhraní mezi zodpovědnostmi způsobovaly takové situace, jako že jeden myslel, že daný úkol vyřídí kolega a ten zase pochopil, že se ho to netýká, a pak i nezasvěcení dobrovolníci doháněli důležité věci pár dní před konečným termínem. Nepříjemné. 

Vztahy mezi některými členy týmu byly zatížené starými nevyřešenými křivdami. I takovéto zdánlivé banality bránily ve vzájemné důvěře a otevřené spolupráci. Někteří zase vykonávali práci, která nebyla v souladu s jejich talenty, což působilo citelný tlak v celém týmu a postupně vše přerůstalo ve stres a frustraci

Myslela jsem si, že když prudce zakročím a vše najednou obrátím, změna k lepšímu přijde brzy. Hlavně jsem si myslela, že z toho budou všichni ostatní automaticky stejně nadšení jako já. A to se nestalo. Bylo to opravdu náročné a pro mě nepříjemné období. Někteří z týmu náhle odešli, práce nebyla řádně předána, což způsobilo další nepříjemnosti a zmatky. 

Cesta vzhůru

Věřím, že se nic neděje náhodou. Díky tomuhle vypjatému a turbulentnímu přetřesu vím, jak důležité je mít v týmu ty správné lidi a jak důležité je, je co nejvíc poznat. Porozumět jejich motivacím, talentům a jinakostem. Jak moc tohle pochopení a přijetí ovlivňuje to, jak je celá firma vnímána. Jakou energii vyzařuje a jestli jsou zákazníci spokojení, vrací se pro víc a ještě s sebou přivedou kamarády.

Díky této zkušenosti vím, že tvorba šťastného týmu je především trpělivý běh na dlouhou trať. Že je to investice do budoucnosti, která se ale mnohonásobně vyplatí.

Zjistila jsem (s velkou podporou mého muže, ale o tom detailněji jindy :)), že je možné vytvořit spokojený a úspěšný tým použitím jen několika základních týmových technik.

O štěstí je potřeba pečovat

Jediná jistota na světě je změna. Svět se proměňuje, lidé se vyvíjí. Mění se naše životní situace, naše názory i preference. Mění se potřeby. Potřeby firmy, týmu, pracovníků i zákazníků. Jedinou možností jak udržet tým i jednotlivce v módu porozumění a štěstí, je  o ně neustále a průběžně pečovat


“Nevybudoval jsem podnik. Vybudoval jsem lidi a ti vybudovali podnik.”

— Tomáš Baťa

Čas od času se na mě někdo obrátí s prosbou o radu nebo náhled na fungování týmu. Všechny tyto zkušenosti mě postupně přivedli ke zjištění, že vůbec nezáleží na tom, v jakém oboru se podnik pohybuje. Všichni zaměstnanci jsou především lidé. Chtějí pracovat tam, kde je jim dobře. Kde se cítí bezpečně. Kde se o ně někdo zajímá a naslouchá jim. V takovémto prostředí pak mohou uplatnit to, co umí nejlépe a podávat mimořádné výkony. A je jedno, jestli se jedná o tým o deseti lidech, nebo zda jde o drobného podnikatele se dvěma brigádníky. 

V praxi jsem ověřila, že základní prvky práce s týmem se stále opakují. A pokud se provádí pravidelně, zaberou jen málo času a výsledky jsou ohromující.

Ráda bych svými články a e-booky podpořila vás, kdo s vedením týmu začínáte. Také bych chtěla být pomocnou rukou vám, kteří svůj tým máte, ale cítíte se ztracení nebo přetížení. V neposlední řadě bych chtěla inspirovat podnikatelky a podnikatele, ředitelky, majitele, leadery a tým-leadery .. vás všechny k tomu, abyste tvořili spokojené týmy a  šťastné firmy, protože věřím, že to má smysl!

Přidej se ke mě na Facebooku nebo Instagramu a nech se inspirovat!


Ještě mě neznáte?

Jsem Šárka Škodová, Týmová koučka a líderka s 15-ti letou praxí.

Učím lidi ve vedoucích pozicích, jak navést tým k otevřenější a efektivnější komunikaci, jak posílit vztahy mezi lidmi, motivaci, angažovanost a celkově zlepšit atmosféru na pracovišti.

Rostoucím podnikatelkám pomáhám vybudovat stabilní tým. Rozdělit zodpovědnosti s ohledem na talenty lidí. Nastavit komunikační procesy a týmovou spolupráci tak, aby byla pro firmu užitečná, pro lidi pochopitelná a udržitelná.

Věřím, že za každou úspěšnou firmou stojí především spokojení zaměstnanci, kterým záleží na společném výsledku.

Chcete víc? Sledujte mě na Instagramu, Facebooku nebo LinkedIn.