Nemusíte se dál trápit tím, zda váš tým funguje dokonale. Možná se nemusíte trápit vůbec. Existuje totiž týmová technika, díky které dokážete udělat přesně takové změny, které učiní vaše lidi spokojenými.

Retrospektiva je technika, při které si na sebe navzájem najdeme čas.

Je jednoduchá, hravá, flexibilní a můžete jí použít v podstatě kdykoliv. Ať už potřebujete vyhodnotit ukončený projekt, zaměřit se na konkrétní téma nebo celkově zlepšit vaše společné fungování.

Retrospektivu považuji za jednu z nejefektivnějších týmových technik. Jde cestou malých a postupných změn, které navrhnou sami lidé.

Nemůže se tedy stát, že se váš tým zhroutí pod návalem masivních změn a velkých kroků, na které nestačí. Vše se děje v přirozeném tempu.

Co konkrétně ve vašem týmu potřebuje změnu? Upřímně, nevím. Protože nevím, co vaše lidi baví a co trápí. A pravděpodobně to teď nevíte ani vy. Díky Retrospektivě to ale můžete poměrně snadno zjistit.

Každá situace má řešení. Musíte ale o ní vědět.

Retrospektiva motivuje účastníky, aby sami přicházeli s nápady na zlepšení. Změny a cíle stanovené lidmi, mají mnohem vyšší šanci na úspěch, než změny navržené vedením.

Tým přijde na to, co je potřeba změnit a společně také navrhne konkrétní kroky, jak změny dosáhnout.

Představte si, jaké by to bylo, kdyby všichni vaši lidé spolu dokázali otevřeně mluvit a vy jste nemuseli řešit všechna ta nedorozumění a stížnosti.

Kdybyste se včas dozvěděli, že je někdo z týmu nespokojený a dokázali jeho odchod oddálit, nebo mu zabránit.

Nebo že by vaši lidé byli samostatní a zodpovědní a vy je nemuseli pořád postrkovat a kontrolovat.

Kolik času, peněz a energie byste ušetřili. Kam byste se dokázali posunout.

Mám pro vás skvělou zprávu. Nemusíte mít speciální talent na to, abyste měli takový skvělý a fungující tým. Můžete se to naučit.

Varianta:

Za tuto cenu získáte

e-book 6 praktik úspěšného tým-leadera v pdf.

V e-booku na vás čeká detailní popis techniky, postup krok za krokem včetně časové náročnosti, přípravy a požadovaného materiálu.

Jak už nadpis prozrazuje, v této e-knize se naučíte i dalších 5 cenných praktik, které vám pomohou být dohromady ještě lepší.

Před dokončením objednávky vás ještě nechám do e-booku nakouknout, abyste nekupovali zajíce v pytli ;). Stačí kliknout na tlačítko “koupit e-book”.

Varianta:

Tato varianta obsahuje

4 hodiny osobní týmové facilitace pod vedením Šárky .

Uvidíte v praxi, jak retrospektivu vést, jak identifikovat nejpalčivější otázky a navrhnout konkrétní změny.

Díky přítomnosti externisty jsou všichni na stejné úrovni, což výrazně zvyšuje otevřenost lidí a výsledný pozitivní efekt.

K této variantě ode mě dostanete e-book 6 praktik úspěšného tým leadera v PDF v hodnotě 890,- navíc jako DÁREK.

* Minimálně 7 lidí. Je vás víc než 15? Napište mi, domluvíme se individuálně.

1/ PRO KOHO JE RETROSPEKTIVA VHODNÁ?

  • Pro týmy od 2 do cca 10 lidí (drobné firmy, dětské skupiny, školky, mateřská a rodinná centra).
  • Pro skupinu lidí, která úzce spolupracuje např. v rámci projektu (lidé napříč firmou, z různých oddělení, kteří spolu běžně nepracují, ale byli sdruženi v rámci konkrétního projektu).
  • Pro podnikatele s externími spolupracovníky, nebo brigádníky (podnikatelky s virtuální asistentkou.
  • Ve větších firmách pro skupinu tým leaderů, kteří dál pracují se svými týmy.
  • Spoluzakladatele, střední a vyšší management.
  • Používáme uzpůsobenou verzi retrospektivy i pro zlepšení soužití doma s dětmi. Je to opravdu hodně flexibilní nástroj ;).

2/ ZVLÁDNEME TO SAMI, NEBO JE LEPŠÍ, KDYŽ PŘIJEDEŠ, ŠÁRKO, ZA NÁMI?

Obě varianty jsou možné a záleží na vašich možnostech a preferencích. Jak Retrospektivu připravit, jak jí správně komunikovat lidem a jak s retrospektivou pracovat krok za krokem, jsem sepsala do e-booku 6 praktik úspěšného tým leadera. Návod je opravdu podrobný, takže jsem si jistá, že pak zvládnete Retrospektivu úplně sami a za minimum peněz.

Pokud si na to napoprvé netroufnete sami, nevadí! Můžeme se domluvit a první Retrospektivu ve vašem týmu povedu já. Během návštěvy vám vše vysvětlím, ukážu a zodpovím všechny dotazy tak, abyste byli plně připraveni vést Retrospektivu příště sami. Mým cílem je vás to naučit, aby vám pak byla tato technika k dispozici kdykoliv se naskytne potřeba.

3/ NEMÁME JAKO TÝM ŽÁDNÉ KONKRÉTNÍ TLAKY. JSME DOBRÁ PARTA A CELKOVĚ SI ROZUMÍME. MŮŽE I NÁM RETROSPEKTIVA NĚJAK POMOC?

Rozhodně ano! Každý tým se organicky vyvíjí. Mění se naše názory, zkušenosti, možnosti, životní i osobní situace. Všechny tyhle prvky přímo ovlivňují náš pracovní výkon i morálku. To že si teď rozumíme, neznamená, že tomu tak bude i za nějaký čas. Retrospektivu považuji za výborný nástroj prevence dobrých vztahů.

4/ NENÍ RETROSPEKTIVA NÁSTROJ PRO AJŤÁKY?

Retrospektiva je praktika hojně využívaná v IT, protože kopíruje myšlenku agilního vývoje (vývoje postupného zlepšování). Já nejsem z IT, bežně tuto techniku používám v netechnických týmech a funguje skvěle. Motivuje lidi k tomu, aby pojmenovali to, co konkrétně je trápí a hlavně aby sami navrhli, jak situaci zlepšit. Retrospektiva předává samostatnost a zodpovědnost za navržené změny do rukou členů týmu.

5/ NEVÍM PŘESNĚ, CO MŮJ TÝM TRÁPÍ. PROSTĚ TO NĚJAK NENÍ ONO. DOKÁŽE MI I V TOMHLE PŘÍPADĚ RETROSPEKTIVA POMOC?

Jednoznačně! Nemůžete změnit současný stav, když nevíte, co váš tým trápí. Jako první je potřeba zjistit, CO lidem vadí. Jaké překážky v práci mají, s čím bojují a co překonávají. Až potom, co zjistíte “co”, můžete přemýšlet nad tím “jak”. Retrospektiva je nástroj, který pracuje s oběma kroky. Nejprve společně rozklíčujete co si žádá změnu, pak vyberete 3 nejpalčivější body. Na ty se pak následně zaměříte ve společném přemýšlení jak je změnit a tím zlepšit fungování celého týmu.

6/ VEDU KOLEKTIV SAMÝCH ŽEN A OBČAS SE TÝM NEUBRÁNÍ “ŽABOMYŠÍM VÁLKÁM”. CO S TÍM?

I na tohle je retrospektiva vhodná :). Jak jsem psala výš, retrospektiva funguje i v netechnických týmech. Já sama ji často využívám právě v ryze ženských týmech. Retrospektiva dává prostor všem přítomným ženám pojmenovat, co konkrétně je trápí a co by jim pomohlo, aby se v týmu cítili lépe. Dává prostor vyjádřit všechny emoce a pocity.

Při retrospektivě platí, že vše, co je řečeno, je relevantní. Nesoudíme ničí pocity ani dojmy. Pokud existují, tak se nás týkají a reálně ovlivňují chod celého týmu. Občas se ukáže, že kamenem úrazu je vlastně maličkost. I maličkost, která ale není včas správně komunikována, může přerůst v balvan, který tíží a brzdí celý tým. Retrospektiva je skvělá forma prevence dobrých vztahů na pracovišti.

Jsem Šárka Škodová, zakladatelka Klubu Rubikon, předsedkyně spolku a ředitelka v komunitní škole Holubník Prusiny, autorka projektu Šťastná firma. Vedení týmů se věnuju už od vysoké školy.

Svůj tým líderský talent jsem objevila díky studentské organizaci AIESEC, jejíž členové mě zvolili plzeňskou prezidentkou. Od té doby uplynulo už skoro 20 let. Za tu dobu jsem vedla lidi v komerční sféře, nezisku, v Čechách i zahraničí, vedla kolektivy smíšené i ryze ženské, jednonárodnostní i multikulturní.

Během let jsem zjistila, že vůbec nezáleží na tom, v kterém oboru se firma pohybuje. Všichni zaměstnanci jsou především lidé. Chtějí pracovat tam, kde je jim dobře a kde se cítí bezpečně. V prostředí, kterému rozumí. Tam, kde se cítí užitečně. Je jedno, jestli se jedná o tým deseti lidí, nebo zda jde o drobného podnikatele se dvěma brigádníky.

Postupně jsem vysledovala, že základní prvky práce s týmem se stále opakují. Ověřila jsem v praxi (a to několikrát), že je možné vytvořit spokojený a úspěšný tým použitím jen několika základních týmových technik.

“Díky retrospektivě jsme se naučili spolu otevřeně mluvit. A to nejen mezi námi – kolegy, ale i s vedením.

Pravidelnost opravdu nutná, proto jsem ráda, že vím jak na to a jak s týmem průběžně pracovat.”

Iveta

“Tvé vedení retrospektivou bylo přínosné, velmi obdivuji tvůj postoj, respektive postoj k týmu, rozdělení povinností podle schopností daných členů. Osobní zkušenost je vždy ta nejlepší. Věřím ve tvé upřímné nadšení vést a pomáhat dalším lidem a týmům. 

Tým jsem ale nakonec po čase opustila, protože nedůvěra nepanovala mezi členy týmu, ale mezi týmem a vedením. A v takovém prostředí člověku dlouhodobě není dobře.”

— L. (přála si zůstat v anonymitě)

“Po setkání se Šárkou měli všichni pocit, že se nic nestalo, že jsme se poplácali po ramenou a všechno je fajn.

Ale čas zapracoval a ukázalo se, že Šárka nastartovala dění o kterém se nám ani nezdálo.

Ušli jsme velký kus cesty, hodně práce je před námi, ale už víme, jak na to.”

— Lenka T.,
spoluzakladatelka Uzlík, z.s.

“Přiznám se, že jsem ze schůzky se Šárkou byla dost skeptická. U nás v týmu nepanovala vůbec dobrá nálada a jak se říká, tonoucí se stébla chytá. 

A pak přišla Šárka, měla nádherný úvod a hned jsem věděla že mě to bude bavit. I přesto, že nerada mluvím před více jak jedním člověkem, tady mi to nějak šlo samo a chtěla jsem být upřímná a nějak to prostě šlo, upřímná k sobě i k týmu.  Byla jsem ještě čerstvě v týmu a tak mi záleželo abychom spolu všichni vycházeli. I když upřímnost někdy bolí, a tady tomu tak bylo, přesto to bylo nutné.

Šárka mě osobně dala velký náboj. Ale jak čas utíkal tak to zase upadalo. A zapomněla na celou tuto schůzku. Bohužel schůzka byla jen jedna a pokud ne všichni s týmu na sobě chtějí pracovat a něco měnit, těžko se chod týmu mění.

Když se vrátím v čase, setkání mi dalo to, že být upřímná k sobě a poté k celému týmu, dává ten smysl spolupráce. Takže Šárka vás nasměruje a největší práce je vždy na vás samotných. Děkuji Šárko.”

— Veronika Šteiner

S péči o lidi to máte jak s jakoukoliv jinou prevencí. Je to investice, jejíž výsledky možná někdy nejsou vidět okamžitě, ale vždycky se vyplatí! Je dobré si uvědomit, že …

Ztráta dobrého zaměstnance vás bude stát minimálně 3 měsíční mzdy.

U větších firem se náklady na nábor nového člověka pohybují podle statistik dokonce kolem roční mzdy. Whau! To jsou stovky tisíc. Nemluvě o množství času a energie, které budete muset vynaložit na hledání náhrady, výběru, zaučení a plné zapojení nového člena do procesu.

Naučit se, jak být jako tým ještě lepší, je investice do vzdělání, které je dlouhodobě platné a znovu použitelné. Informace z něj můžete čerpat a aplikovat stále dokola. Vaše znalosti můžete pak dál předávat. Můžete učit vaše spolupracovníky a pomoc i jim být skvělými tým leadery.

A ještě! Náklady na vzdělání jsou daňově uznatelnou položkou, tedy si je můžete dát do účetnictví (platí pro fyzické i právnické osoby) ;).


Varianta:

Za tuto cenu získáte

e-book 6 praktik úspěšného tým-leadera v pdf.

V e-booku na vás čeká detailní popis techniky, postup krok za krokem včetně časové náročnosti, přípravy a požadovaného materiálu.

Jak už nadpis prozrazuje, v této e-knize se naučíte i dalších 5 cenných praktik, které vám pomohou být dohromady ještě lepší.

Před dokončením objednávky vás ještě nechám do e-booku nakouknout, abyste nekupovali zajíce v pytli ;). Stačí kliknout na tlačítko “koupit e-book”.

Varianta:

Tato varianta obsahuje

4 hodiny osobní týmové facilitace pod vedením Šárky .

Uvidíte v praxi, jak retrospektivu vést, jak identifikovat nejpalčivější otázky a navrhnout konkrétní změny.

Díky přítomnosti externisty jsou všichni na stejné úrovni, což výrazně zvyšuje otevřenost lidí a výsledný pozitivní efekt.

K této variantě ode mě dostanete e-book 6 praktik úspěšného tým leadera v PDF v hodnotě 890,- navíc jako DÁREK.

* Minimální počet je 7 lidí. Je vás více než 15? Napište mi, domluvíme se individuálně.

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.
Velikost týmu, časové možnosti, očekávání, cokoliv dalšího, co považujete za důležité :).