Jsem hlava ryby, která smrdí.

Na platnosti rčení “ryba smrdí od hlavy”, se asi všichni shodneme. Když se jedná o cizí firmu, vidíme to většinou docela jasně. 

Co když jsme ta hlava ale my?

Přivedla jsem do Plzně inovativní vzdělávací metodu PlayWisely®.

Se 4 dětmi po boku jsem vybudovala stabilní a fungující firmu a teď jí po 12 letech hrdě opustila.

Vystoupila jsem z vedení Klubu Rubikon, z.s. Byla jsem hlavou ryby, která pomaloučku začínala zapáchat.

Abyste mě nepochopili špatně.

Měla jsem kolem sebe skvělé lidi, spolehlivé a zapálené profesionálky, kolegyně, které dávaly Klubu Rubikon všechno, co mohly.

To jen já přestala mít drive. Jen já potřebovala otočit kormidlem a plout jiným směrem. Jen já už ze sebe nedokázala vydat tolik energie, kolik by si celý projekt zasloužil.

A tím ukotvila Rubikon na mrtvém bodě. Stala jsem se žábou na prameni. Smradlavou hlavou zlaté rybky. 

Jak jsem poznala, že je čas odejít?

Možná čekáte, že teď přijde návod krok za krokem, jak poznat, jestli náhodou taky nezapácháte a jak s tím případně naložit, ale nebojte, nepřijde. Nebo ne dneska :).

Tenhle článek píšu spíš asi pro sebe. Jako takové nostalgické zavzpomínání na to všechno, co jsme za těch 12 let dokázali. Co jsme vybudovali a jaký klenot nám postupně vyrostl pod rukama.

Z Rubikonu jsem sice vystoupila, ale navždycky zůstanu součástí jeho příběhu, hrdou podporovatelkou a fanynkou. 

Před 14 lety

Jsem objevila metodu PlayWisely® v Karlových Varech. Uchvátila mě.

Hledala jsem, jaké jsou možnosti v Plzni, ale žádné nebyly. Do práce jsem se vrátit nechtěla, a tak byl podnikatelský záměr rázem na světě. Stačilo se rozhodnout a vše se dalo pak rychle do pohybu.

Byly to trochu nervy, ale Vesmír byl při mě a nakonec se všechno krásně poskládalo.

Našli jsme prostory, lektorku Páju – která stála po mém boku celých těch neuvěřitelných 12 let, spoluzaložila Klub Rubikon z.s., byla hlavní lektorkou a za ty roky nastavila laťku kvality velmi vysoko.

Absolvovali certifikované školení lektorů se zakladatelkou PlayWisely® Patty Hannan a v září 2012 přivítali na lekcích první malé kamarády. 

Jak se prodává potenciál

Začínali jsme s osvětou. Vysvětlováním rodičům, že PlayWisely® je vlastně něco jako prevence. Není to nic, co by bylo vidět hned. Ale až nadejde ten správný čas, výsledek se dostaví.

Když mluvíte na miminko anglicky, taky nečekáte, že bude ihned plynně mluvit. Ale když pak začne mluvit líp jak vy s přízvukem rodilého mluvčího, děkujete sami sobě, že jste investovali.

PlayWisely® je úžasným nástrojem, jak rozvinout plný potenciál dětí. Je pro dětský mozek jakýmsi “nářadíčkem”. Až se jednou dítě rozhodne, čím chce být, má díky PlayWisely® připravené všechny potřebné nástroje.

V jazyce vědy je to otázka podnětů, vzniku a upevňování neuronových spojení, ale do toho se pouštět nebudu. Zájemce odkážu na www.playwisely.cz.

Postupně se nám v téhle osvětě dařilo, malí kamarádi přicházeli a brzy začaly přicházet i první výsledky. První spokojené a dojaté mamky.

První reference, první viditelné pokroky, první klienti se speciálními potřebami a pro nás i zcela nová kapitola. 

Chtěla jsem, aby o nás a naší práci věděl přinejmenším celý svět. Psala jsem do novin, oslovovala redaktory, ale bez úspěchu. Jediné co fungovalo spolehlivě, bylo odvádět skvělou práci. Pozitivní reference se pro nás staly nejlepší reklamou.

Centrum v Karlových Varech

Bylo období, kdy jsem převzala vedení i nad karlovarskou pobočkou PlayWisely®. Je spousta věcí, které člověk časem zastrčí do zákoutí mysli. Tohle je jedna z nich. Až teď jak to sepisuju, vyskakuje mi v hlavě spousta podrobností. Ráda bych tady tuhle vzpomínku uchovala. Alespoň stručně. Protože byla součástí mojí cesty.

Dneska PlayWisely® v Karlových Varech zajišťuje milá kolegyně Martina Jankovská a její Babylon.

Živnostník roku 2014

Největší zlom v povědomí o naší práci nastal na podzim 2014. Vyhrála jsem prestižní titul Živnostník roku.

Přihlášených bylo víc jak 240 projektů. Vyhrála jsem já. O nominaci do top desítky jsem se dozvěděla v porodnici a na vyhlášení dorazila s dvouměsíčním synem. 

Ze dne na den se o nás začalo mluvit. Redaktoři na mě stáli frontu.

Byla jsem hostem Českého Rozhlasu. Přijela natáčet Česká televize a náš spot běžel v hlavním večerním vysílacím čase mezi zprávami na ČT24.

Do půl hodiny od odvysílání přišlo 9 žádostí o ukázkovou lekci. Pro lepší představu o tom, co to pro nás znamenalo .. běžně chodila zhruba 1 žádost za 14 dní. 

Neviditelné úspěchy

Tyhle viditelné úspěchy je snadné popsat. Mají jasnou podobu, nesou konkrétní informaci a jsou dost fantastické, aby se o nich psalo v novinách.

Pro naší každodenní práci ale byla mnohem důležitější slova chvály od maminek. Krásné a dojemné reference, doporučení a navazování spolupráce s lidmi, kteří se starají o blaho těch nejmenších. 

Moc si vážím jedné takové spolupráce, a to s organizací Motýl. Jejím posláním je podpora klientů se zdravotním postižením, rodin s dětmi se zdravotním postižením a jejich integrace do běžné společnosti.

Šlápnutí vedle

Mohlo by se zdát, že byla celá takhle cesta zalitá sluncem. No, nebyla. Každý krok dopředu doprovází pár přešlapů, odboček a jednosměrek, ze kterých se nedá dostat ven jinak, než že vycouváte. 

Z jedné takové jednosměrky, která se jmenovala Rubikon – školka s prvky montessori, jsem s pokorou vycouvala po necelých dvou letech.

Dětská skupina. Byla to skvělá zkušenost, ale příliš velké sousto něčeho, co mi vlastně vůbec nechutnalo. 

Repete

V roce 2017 jsem si dala ještě jedno kolo Živnostníka. Tentokrát jsem skončila na krásném 3.místě a na vyhodnocení přišla se 4. dítětem.

Nebojte, nestala se z toho tradice :). Už stačilo dětí i účasti v dalších ročnících.

Nové centrum PlayWisely®

V létě 2020, už pod křídly Klubu Rubikon, z.s. vzniká nové centrum PlayWisely® v Horšovském Týně. Rodinné centrum Myška Lola, skvělí lidé, nadšenci do vzdělávání dětí.

A díky nim a jejich fantastické práci je dnes PlayWisely® dostupné pro děti z Horšovského Týna, Domažlic a širokého okolí.

Co tě nezabije

Covidový lockdown byl těžká zkouška. Dveře Rubikonu se zavřely na neuvěřitelných 8 měsíců. Dělali jsme, co jsme mohli, abychom  přežili.

Přizpůsobili jsme se, i když to nebylo vůbec snadné.

Přežili jsme díky podpoře našich členů a klientů, a taky díky pomoci našich podporovatelů a příznivců. Vám všem patří extra velké díky. Protože Rubikon si opravdu zasloužil přežít. 

Slova nestačí

Na naší cestě jsme potkali spoustu skvělých lidí, kteří nám fandili, podporovali nás a někdy jsme i díky nim zůstali nad vodou.

Nebudu se pouštět do vypisování jmen, protože bych na někoho určitě zapomněla. A to bych vážně nerada. Navíc mám pocit, že slova zkrátka nestačí. Abych opravdu poděkovala všem a dostatečně upřímně, bylo by zapotřebí nějakého speciálního neslovního slovníku.

Protože ale píšu a nic jiného než slova napsat neumím, tak tedy .. DĚKUJI! Opravdu od srdce a z hloubi duše. Děkuji. 

Maximálně 10 let

Jednou jsem někde četla, že deset let je pro podniky a organizace jakýmsi milníkem existence. Myslím, že ta doba tak nějak odpovídá. Došli jsme jako neziskovka do bodu, kdy bylo potřeba expandovat nebo zahynout. 

Ocitli jsme se na mrtvém bodě. Ne že bychom začali odvádět horší práci. To v žádném případě. Věřím, že členové Klubu ani klienti nic nepoznali. Vše bylo skvěle rozjeté, zorganizované. Procesy popsané a ukotvené. 

Jen si myslím, že z lídra musí čišet energie a chuť budovat, hledat cesty, posouvat, motivovat, zlepšovat. Vytvářet prostředí a jít příkladem. Tady už se energie a motivace lídra vytrácela. A ten lídr jsem byla já. 

Kruh se uzavřel.

Jsem oklikou na začátku svého vyprávění. Jsem hlavou zlaté rybky, která pomalu začíná zapáchat.

Je čas na nový svěží vítr do plachet. Je čas předat vedení. Je čas odejít. Je čas vykročit novým směrem.

A tím novým směrem je Šťastná firma.

Chci se podělit s ostatními o klíčové dovednosti práce s lidmi. Sdílet zkušenosti a inspirovat, že je možné mít stabilní firmu, spokojené zaměstnance a dostatek volného času zároveň. 

Někdy se musí jedny dveře zavřít, aby se jiné mohly otevřít. A tak s pokorou beru za kliku a otvírám …

Podnikáte? Pracujete s lidmi? Nebo podnikání teprve zvažujete? Přidejte se 😉

FACEBOOK: ☕ Týmová kavárna – deleguj & roštuj

INSTAGRAM: Šárka Škodová | Šťastná firma

LINKED IN: Šárka Škodová

Jsem Šárka Škodová, máma 4 domškoláků, podnikatelka a pozitivní líderka s 15 letou praxí.

Učím podnikatelky a začínající lídry delegovat, přijímat lidi a budovat fungující a stabilní tým.

Ukazuji, jak lidi motivovat, aby podávali skvělé výkony. Jak pečovat o tým i jednotlivce, aby jim na firmě záleželo, chtěli ji rozvíjet, ale nevyhořeli.

Věřím, že za každou úspěšnou firmou stojí především spokojení zaměstnanci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *