Chcete, aby vás vaši spolupracovníci respektovali? Aby jim na společnosti záleželo a aby chodili do práce rádi?
Nedávno jsem přidala na svůj profil na sociálních sítích příspěvek o tom, že nejvíc na svých manažerských funkcích miluju vědomí, že vše šlape jak dobře promazaný stroj i v době, kdy tam nejsem. Protože ale někdy rychleji konám, než přemýšlím, pozastavila jsem se nad vhodností slovního obratu “manažerské funkce” až dodatečně.
Nechci být manažerka
Manažera chápu jako člověka, který má podřízené a ty řídí. Člověka, který “využívá” dostupné zdroje (lidi, peníze, čas) k tomu, aby dosáhl naplánovaných cílů. Zadala jsem do vyhledávače dotaz na definici manažera a vyskočily na mě slovní spojení jako: “plánování, organizování, výběr, rozmístění a vedení lidí či kontrolování”. To mou teorii potvrdilo.
Já ale nejsem manažer. Já lidi ve svých týmech neřídím, nikam je nerozmisťuju a už vůbec je nekontroluju. Já lidi vedu. Pečuju o ně, zajímám se o ně, zjišťuju, jak se mají a co potřebují. Plánujeme společně. Jako tým rozhodujeme, kam půjdeme a taky jak se tam dostaneme. Společně se bavíme o tom, kdo nám v týmu chybí a jakého člověka by se nám líbilo přijmout. Pokud přijímáme nového člena do týmu naší komunitní školy, musí souhlasit všichni. Musí zapadnout.
Neříkám, že být manažerem je špatné. V některých případech je to jistě funkční. Já jím ale být nechci.
Svobodný leader
Kdo jsem? Já nevím. Tedy vím, ale neznám žádný ustálený a běžně používaný pojem, který by odpovídal mojí “funkci”. Kdybych měla ale popsat, kým se cítím být, tak člověkem s otevřenou myslí, který vnímá spolupracovníky jako jedinečné lidi, kteří svými talenty přispívají k úspěchu celku, leaderem s otevřeným srdcem, leaderem, který ctí základní hodnoty svobodné firmy, tím, kdo jedná s lidmi s respektem a v důvěře. Vědomým leaderem, Svobodným leaderem.
Leaderem může být kdokoliv
Jsem pevně přesvědčená o tom, že důvod, proč mé týmy šlapou jak dobře promazaný stroj i v mojí nepřítomnosti, je právě ten, že nejsem manažer. Stejně tak jsem přesvědčená o tom, že leaderem může být kdokoliv. Stačí se rozhodnout.
Za těch 15 let vedení týmů jsem zjistila, že nezáleží na tom v jakém oboru nebo odvětví se společnost pohybuje. Základní principy práce s týmem se stále opakují a zvládne je každý, kdo se pro to rozhodne.
Základní techniky, které při vedení týmů aktivně používám, jsem sepsala do e-booku 6 praktik úspěšného tým leadera. Je k dispozici vám všem, kdo jste se už rozhodli, stát se úspěšnými leadery. Jsem si ale jistá, že obohatí i ty z vás, kteří se na cestu tým leadera teprve chystáte.
>> CHCI VĚDĚT VÍC – JAK BÝT ÚSPĚŠNÝM TÝM LEADEREM <<
“Lídrem se člověk ani nerodí, ani se jím nestane. Lídři se rozhodují být lídry.“
– Stephen R. Covey