7 tipů které vám pomohou přijmout do týmu správného člověka. Co se v manažerských příručkách nedočtete.

V tomto článku jsem sepsala osvědčené tipy, které vám pomohou přitáhnout toho pravého nového spolupracovníka. Tipy klasické, ale i ty, které se možná jinde nedočtete. 

Věřím, že štěstí přeje připraveným, a tak čím jasnější a upřímnější obrázek o tom, koho vlastně hledáte, budete mít, tím větší šanci na úspěch máte.

1) Připravte se pomocí vizualizace.

2) Buďte sami sebou.

3) Představte firemní hodnoty.

4) Do výběru zapojte stávající členy týmu.

5) Věřte své intuici.

6) Nebojte se využít zkušební dobu.

7) Naslouchejte.

1. Sepište si všechny předávané činnosti

Představte si, jaké to bude, až daného člověka najdete. Jak bude váš tým fungovat, co se zlepší, jak vám nový spolupracovník pomůže, co přinese, jaká atmosféra bude ve firmě panovat. Při vizualizaci vás mohou napadat různé věci. Neodsuzujte je, nechte je na sebe působit.

Až budete mít konkrétní představu o tom, koho hledáte, vše si sepište. Na seznamu mohou být čistě praktické body, jako zodpovědnosti a konkrétní činnosti, které chcete, aby váš nový spolupracovník spravoval, ale i všechny ostatní postřehy z vaší vizualizace.  Možná vám budou připadat nedůležité, možná i trapné, ale i tak si je všechny sepište. Nemusíte to nikomu prezentovat, je to jen pro vás.

Věřím, že realita v které žijeme, není náhoda.

Tvoříme si jí. A proto je důležité mít konkrétní představu o tom, co je váš konkrétní cíl. Co se má příchodem nového spolupracovníka stát nebo změnit.

Jednou jsme hledali kolegyni, ale nedařilo se. Inzeráty jsme rozeslali všude možně, příspěvek na sociálních sítích měl obrovský dosah, ale přesto se nikdo neozval. Celých půl roku nikdo neprojevil zájem. Až zpětně jsem si uvědomila, že jsem celou dobu doufala, že nikoho nenajdeme. Nebyla jsem přesvědčená o tom, že to skutečně potřebujeme. Nakonec jsme nikoho nepřijali a já vím, že to tak bylo dobře.

Naše přesvědčení a víra je mocný nástroj. Pokud si uděláte konkrétní představu o tom, jaké to bude a co vám to přinese až daného člověka najdete, jak se budete cítit a co vám to umožní, stane se to.

2. Buďte sami sebou

Když víte, jaký má být ten, koho hledáte, mnohem snáz se vám bude tvořit inzerát. Budete o pozici mluvit s nadšením a sebejistě a to je další krok k úspěchu. 

Na setkání s potenciálními spolupracovníky buďte upřímní a sami sebou. Pokud nejste zvyklí mluvit spisovně, nemluvte tak. Neprezentujte něco, co nejste. Odpovídejte na otázky upřímně, a pokud něco nevíte, přiznejte to.

Ze zkušenosti vím, že to je to nejlepší, co můžete udělat a že vám to do budoucna může ušetřit mnoho nepříjemností. Já to otevřeně sděluji na začátku každého setkání. Mým cílem je vybrat člověka, který do týmu zapadne, bude tam spokojený a bude pro firmu přínosem. Pokud mu naslibujete nemožné, nebo on vám, dřív nebo později se to ve vašem vztahu negativně projeví.

3. Představte firemní hodnoty

Povídání o firemních hodnotách a diskuze nad nimi může být také užitečným pomocníkem při výběru spolupracovníka. Hledáte lidi, kteří jsou s vámi na “stejné vlně”. Kteří souzní s vaším záměrem a touží být jeho součástí. 

Pokud firemní hodnoty pojmenované nemáte, nevadí! Zkrátka mluvte o tom, jak to u vás chodí. Jak fungujete, nebo jak (pokud jste zatím sami) si spolupráci představujete. Mluvte o tom, co je pro vás důležité. Povídejte o vašich zákaznících. Kdo jsou a jak vypadá váš ideální a šťastný zákazník. 

Firemní hodnoty si můžete definovat kdykoliv, ideálně společně s vašimi kolegy, pokud již nějaké máte. 

4. Zapojte do výběru stávající členy týmu

Pokud jste v podnikání sami, je zcela přirozené, že při výběru záleží především na tom, aby byl daný člověk kompatibilní s vámi. Jestliže už vás je v týmu víc, přizvěte k rozhodování o nové kandidátovi i ty kolegy,  kteří budou s novým členem týmu reálně spolupracovat. Vaším cílem je funkční tým, a proto na názoru vašich stávajících spolupracovníků záleží. 

V týmech, které vedu, probíhá přijímání nových spolupracovníků ve dvou krocích. V prvním kroku se se zájemcem sejdu já a zjistím prvotní shodu zájmů. Většinou jde v podstatě pouze o technické záležitosti. Povídám o tom, jak tým funguje, co očekáváme, časová náročnost, finance. Pak se ptám, zajímám se a naslouchám. Pokud na konci povídání pořád panuje shoda a zájem, domluvíme se ještě na nezávazném zapojení do týmu. Po zkušebním zapojením do provozu pak o přijetí nebo nepřijetí rozhodujeme s týmem společně. Diskutujeme, hodnotíme pro i proti. Můžu usměrňovat a vnášet vhledy, ale většinou plně důvěřuju názoru týmu. 

Myslím, že je důležité si uvědomit, že nový spolupracovník, který je podle vás 100% a skvělý, ale nesedne zbytku týmu, ve výsledku přínosem nebude. 

5. Věřte své intuici

Už se mi stalo, že setkání bylo bezchybné, uchazeč/ka splňoval/a všechny požadavky, ale intuice mi říkala, že to není ono, že to nebude dobré. “Něco” mi nesedělo, ale já nevěděla co. Vždycky, když jsem při rozhodování zahnala hlas intuice, který mi našeptával, ať to nedělám, tak jsem se spálila.

Poslouchat intuici pro mě znamená být bdělá. Otevřená možnosti, že vnitřní hlas promluví. Pokud promluví, naslouchám mu. Pokud nepromluví, je to v pořádku. Jen přijímám, co přichází. 

6. Nebojte se využít zkušební dobu

Z jednoho hodinového setkání je prakticky nemožné vědět, zda bude spolupráce fungovat. I to otevřeně uchazečům říkám. Zkušební doba by neměla být prostorem jak zjistit, jestli jsme schopní uchazeče/čku přetvořit k obrazu svému, ale skutečně zjistit, zda nám společně bude při práci dobře. Je to doba, za kterou můžeme daného člověka lépe poznat a on nás.

Nenechte se převálcovat pocitem, že vás to stálo hodně času a práce. Jestli v průběhu zkušebního období zjistíte, že to opravdu není ono, nedoufejte, že se to časem změní. Hledejte dál. Všechno zlé je pro něco dobré a věřte, že tam někde venku běhá ten dokonalý.

Jestli jste si sedli, skvělé!

I tak se před koncem dohodnuté zkušební doby s novým členem týmu sejděte a popovídejte si, jak to vidíte dál. Doporučuji před setkáním zjistit zpětnou vazbu i od stávajícího týmu, aby to nebyl váš soukromý pocit, ale skutečně postoj celého vašeho týmu. Pochvalte ho/ji za všechno, co se povedlo a čeho si vážíte. Co oceňujete. Řekněte i co byste potřebovali ve vaší spolupráci ještě vylepšit, pokud něco takového vidíte. Povídání vždy zakončete pozitivně. Shrňte všechno důležité v několika pozitivně laděných větách.

7. Naslouchejte

Neposlouchejte, to nestačí. Naslouchejte. Vnímejte potřeby lidí, zajímejte se o ně. Míň mluvte a víc naslouchejte.

Carl Rogers

“Empatické naslouchání znamená dočasně žít životem druhého”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *